Şaşılık yani tıbbi adı ile strabismus, iki gözün aynı noktaya aynı anda bakamaması veya odaklanamamasıdır. Her yaşta ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. Bu sebeple çocukların doğuştan itibaren göz muayenesine getirilmesi, ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek ciddi durumların önlenmesini sağlamaktadır. Şaşılığın temelinde göz kaslarında oluşan sorunlar bulunmaktadır. Göz yapısı toplam 6 adet kastan oluşmaktadır. Kaslar gözlerin uyumlu şekilde ve aynı paralellikte hareket etmelerini, odaklanmalarını sağlar. Kaslardan biri ya da birkaçında oluşan problemler göz kaymasına neden olmaktadır.
Bebeklerde doğumdan sonra ilk 3 ay içerisinde görülen göz kayması doğaldır. Bu süreçte görme yetisi ve gözleri algılama henüz gelişmemiştir. Fakat 3 aylık süreçten sonra devamlılık gösteren göz kaymalarında muayene edilmesi gerekmektedir.

Şaşılığın Sebepleri Nelerdir?

Şaşılık nedenleri arasında birçok etken söz konusudur. Hamileliğin nasıl geçtiği, doğumun problemli olup olmadığı, çocuğun gelişimi, geçirdiği hastalıklar şaşılık için risk faktörü oluşturabilir. Şaşılık için genetik yatkınlık söz konusudur yani ailede gözünde kayma olan varsa ortaya çıkma şansı daha fazladır.
Çocukluk döneminde yani 2 yaşından sonra görülen şaşılıklarda genellikle neden kırma kusurudur. Yatkınlığı olan bir çocukta gözdeki kayma ateşli bir hastalık veya bir travma (düşme, ameliyatlar, kazalar) sonrası başlayabilir.
Göz kaslarımızın hareketini yöneten merkez beyindedir, bu nedenle sinirlerde oluşan felçler de gözde kaymalara neden olur. Geçirilen kazalar, kafa travması, ateşli hastalıklar ve ileri yaşta hipertansiyon ve şeker hastalığı gibi bazı durumlarda göze gelen sinirlerde felçler oluşabilir. Bu şekilde oluşan şaşılıklarda tedavi felcin kalıcı olup olmamasına bağlı olarak değişebilir. Çocuklarda göz tembelliği, büyük yaş grubunda ise çift görmeye neden olabileceği için mutlaka tedavisi gereklidir.

Şaşılığın Belirtileri Nelerdir?
  • Gözde paralelliğin kaybolması
  • Yaşarma
  • Ağrı
  • Baş ağrısı
  • Çift görme
  • Üç boyutlu görüntünün kaybolması
  • Bulanık görme
  • Baş veya yüzün bir yana dönük olması

Bebeklik ve çocukluk döneminde olan kaymaların bir kısmı yalancı kaymalardır. Yalancı kayma, göz kapaklarının ve burun kökünün genişliği ile ortaya çıkan yanıltılıcı bir görünümdür. Bu durumun tam olarak aydınlatılabilmesi için mutlaka bir göz muayenesi yapılmalıdır. Devamlı olarak hep aynı gözün kayması görmenin o gözde daha az olduğunun belirtisidir ve önemlidir. Bu nedenle tek gözünde kayma olan bebek ve çocuklar hemen göz muayenesine götürülmelidir.